25 Haziran 2017 Pazar

Onur Yürüyüşü'nde bu şarkıları dinlediler!

Başlangıcı 1969'daki bir polis baskını sonrası düzenlenen protestoya dayanan Onur Yürüyüşleri'nin en sevilen şarkılarını derledik.


1969 yılında polisin ABD’de bulunan ‘Stonewall Inn’ adlı bir bara yaptığı baskın sonrasında LGBT’li bireyler baskılara karşı ayaklandı. 28 Haziran 1969 yılında başlayan ayaklanma sonucunda Stonewall, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyada LGBTİ hakları hareketinin başlangıcı olarak kabul edildi. LGBTİ’nin kazandığı mücadele sonucunda, her yıl Haziran ayının son haftası, tüm dünyada Onur Yürüyüşü gerçekleşiyor.

GÖKKUŞAĞI BAYRAĞI NEREDEN GELİYOR?

LGBTİ’nin simgelerinden biri olan gökkuşağı renklerinden oluşan bayrak ilk olarak 1978 yılında ‘San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü’nde kullanıldı. Hippi ve siyahi hakları hareketinden esinlenilen bayrak, San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker tarafından tasarlandı. Baker ve 30 gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadı. Bayraklarda her bir renk LGBTİ toplumunu simgeleyen imgeleri içermektedir. Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından tanındıktan sonra 1994 yılında, Stonewall Ayaklanması’nın 20’nci senesinde, 1.5 kilometre boyundaki bayrak 10 bin kişi tarafından taşındı.

Türkiye’deki Onur Yürüyüşü daha önceki senelerde de olduğu gibi İstiklal Caddesi’nde gerçekleşecekti. Ancak bugün yapılacak yürüyüş İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

Onur Haftası’nda, yıllar içinde bu yürüyüşlerin ve LGBTİ topluluklarının içinde en çok sevilen 12 şarkıyı derledik.

‘Freedom! ’90’ – George Michael (1990)
Geçtiğimiz Aralık ayında hayatını kaybeden pop müzik ikonlarından George Michael’ın 1990 yılında  ‘Listen Without Prejudice, Vol.1′ albümünde yer alan şarkı, içerdiği sözler sebebiyle LGBTİ toplulukları arasında ilgi gördü.

‘Tell Me Does She Love The Bass’ – Lesbians on Ecstasy (2004)
Kanadalı elektronik müzik grubu ‘Lesbians on Ecstasy’nin 2004 yılında kendi adıyla çıkardıkları albümün en sevilen şarkılarından biri olan ‘Tell Me Does She Love The Bass’, dönemin LGBTİ kulüplerinde de en sevilen şarkılardan biri olmuştu.

Let’s Have a Kiki – Scissor Sisters (2011)
Scissor Sisters’ın 2011 yılında çıkardığı ‘Magic Hour’ albümünde yer alan ‘Let’s Have a Kiki’, LGBTİ toplulukları tarafından en sevilen şarkılardan biri olma özelliğini taşıyor. Amerikalı LGBTİ’liler arasında ‘kiki’, ‘laflama’ ya da ‘dedikodu yapma’ anlamına geliyor.

‘I Will Survive’ – Gloria Gaynor (1978)
Gloria Gaynor’ın 1978 yılında çıkardığı ‘I Will Survive’, en güzel ‘Pride’ şarkıları arasında gösteriliyor. Şarkının çıkış noktası her ne kadar LGBTİ ile ilgili olmasa da, şarkının sözleri LGBTİ bireylerinin yaşadıklarıyla özdeştirildi.

‘Sissy That Walk’ – RuPaul (2013)
Amerikalı Drag Queen RuPaul’un en bilinen şarkılarından biri olan ‘Sissy That Walk’, 2013 yılında piyasaya sürülen ‘Born Naked’ albümünden çıktı. Şarkının klibinde, RuPaul’un yapımcısı olduğu drag queen yarışmasına katılmış isimler de bulunuyor.

‘Living on My Own’ – Freddie Mercury (1985)
İngiliz rock grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’nin 1985 yılında yayınladığı ‘Living On My Own’, dönemin sevilen şarkılarından birisi olmasının yanı sıra LGBTİ toplulukları tarafından da çok sevildi. Şarkının klibi ise, Freddie Mercury’nin verdiği gerçek bir partiden görüntüler içeriyor.

‘Relax’ – Frankie Goes to Hollywood (1983)
Yayınlandığı zaman büyük tartışmalara yol açan şarkı uzun süre müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. Bernard Rose tarafından çekilen video klip ise uzun bir süre BBC tarafından sansürlendi. Grup daha sonra aynı şarkının farklı bir klip versiyonunu çekmek durumunda kaldı.

‘Constant Craving’ – K.d.Lang (1992)
Cinsel kimliğini saklamayan K.d.Lang, 1992 yılında çıkardığı ‘Constant Craving’ şarkısıyla Grammy ödülüne layık görülmüştü. LGBTİ bireyleri arasında sevilen şarkılardan biri olan Constant Craving’in klibi, Samuel Beckett’in ‘Godot’yu Beklerken’ kitabından esinlenerek çekildi.

‘Born This Way’ – Lady Gaga (2011)
Lady Gaga’nın 2011 yılında çıkardığı ‘Born This Way’, son dönemlerin en iyi LGBTİ şarkılarından biri olarak kabul ediliyor. Onur Yürüyüşleri’nde sıkça duyulan şarkı, 2010’lu yılların LGBTİ marşı olarak nitelendiriliyor.

‘I’m Coming Out’ – Diana Ross (1980)
1980 yılında yayınlanan şarkı, New York’taki bir gece kulübünde 3 drag queen’in Diana Ross olarak sahneye çıkmasından bir süre sonra LGBTİ’nin marşlarından biri haline geldi. ‘Coming out’ filli ayrıca, İngilizce’de “toplum önüne çıkma, ifşa’ anlamına gelse de, LGBTİ’li bireyler için cinsel kimliklerini açıklama anlamına geliyor.

‘Any Which Way’ – Scissor Sisters (2010)
Scissor Sisters’ın Night Work albümünden çıkan ‘Any Which Way’, yine grubun en bilinen şarkılarından biri olma özelliği taşıyor. Şarkının klibi ise LGBTİ’nin simgesi olan gökkuşağının renkleri ile çekildi.

‘Vogue’ –  Madonna (1990)
90’lı yılların başından beri LGBTİ topluluklar için önemli bir isim olan Madonna’nın ‘Vogue’ şarkısı, Onur Yürüyüşleri’nde hala en çok çalınan ve sevilen şarkılar arasında yer alıyor.

http://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2017/06/25/en-guzel-pride-sarkilari/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder