25 Haziran 2017 Pazar

Eşcinsel milletvekil Taş: Onur Yürüyüşü'nün yasaklanması utanç verici

Berlin Eyalet Meclisi’nin ilk Türkiye kökenli eşcinsel milletvekili Sol Parti Milletvekili Hakan Taş, İstanbul Valiliği’nin LGBTİ üyeleri tarafından yapılması planlanan "Onur Yürüyüşü"nü, "Vatandaşların ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni" gerekçesiyle yasaklamasını‚ "utanç verici" olarak değerlendirdi.


Taş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Alperen Ocakları’nın tehdidi sonucunda LGBTİ yürüyüşü Valililk tarafından yasaklandı. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırıldığı, onların cezaevlerine gönderildiği, gazetecilerin haksız yere tutuklandıkları, basın-yayın organlarına yasak konulduğu bir ortamda LGBTİ yürüyüşünün yasaklanması beni şaşırtmadı. Türkiye gittikçe demokrasiden uzaklaşmıştır. Alperen Ocakları’nın tehditleri sonucunda bir yürüyüşün yasaklanması utanç vericidir’ dedi.

Bütün yasaklara karşı artık hep birlikte hareket etmenin zamanının geldiğini savunan Taş "Eğer birlikte hareket etmezsek gelecekte bizi yasaklı bir Türkiye bekliyor" dedi.

‘HAYIR CEPHESİ BİRLEŞMELİ‘

CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşünün’ geç kalınmış bir karar olmasına rağmen desteklenmesi gerektiğini söyleyen Taş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milletvekilleri donunulmazlıklarının kaldırılması için CHP, AKP ile birlikte evet oyu kullandı. Demokrasi açısından bu durumun herkes için tehlikeli olacağını belirtmiştik. CHP geç de olsa bu tehlikenin farkına vardı. Adaleti savunmak için hiçbir şey geç değildir. Hangi partiden olunursa olunsun adalet adına birlikte yol almalıyız. Referandumda hayır diyen bütün muhalifler birleşmelidir" dedi.

Taş ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamburg’da düzenlenecek G20 zirvesi sonrasında Almanya’nın bir kentinde konuşma yapmak istemesini de eleştirerek, "Demokrasiyi kendi ülkesinde ihlal eden birinin, demokratik koşulları kullanarak seçmenlerine yönelik propaganda yapmasını doğru bulmuyorum" dedi.

SÜHEYLA KAPLAN

http://www.birgun.net/haber-detay/escinsel-milletvekil-tas-onur-yuruyusu-nun-yasaklanmasi-utanc-verici-166580.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder