11 Ekim 2019 Cuma

Uganda LGBTİ+ bireyler için idam yasasını görüşüyor

Uganda’da hükümeti halk arasında ‘Eşcinselleri Öldürün’ olarak bilinen yasa tasarısını tekrar gündeme getirecek. Ülkenin Ahlak Bakanı Lokodo ‘Bu ağır suçları işleyenlere idam cezası verilecek’ dedi

Uganda’da halk arasında “Eşcinselleri Öldürün” yasası olarak bilinen tasarı, 5 yıl önce teknik gerekçelerle iptal edilmişti fakat perşembe günü hükümet yasayı birkaç hafta içinde tekrar gündeme getirmeyi planladığını duyurdu. Hükümet yasanın doğu Afrika ülkesinde “doğal olmayan cinsel ilişkilerde” görülen artışı kontrol altına alacağını söyledi.

İdam cezası

Thomson Reuters Vakfı’na konuşan ülkenin Ahlak ve Erdem Bakanı Simon Lokodo, “Eşcinsellik Ugandalılar için doğal değil, fakat gay’lerin okullarda, özellikle de gençler arasında insanların o şekilde doğduğu yalanını yayarak kazandığı kişi sayısı çok arttı. Mevcut ceza yasamız sınırlı. Yalnızca eylemi suçlu buluyor. Özendirme ve insan kazanma faaliyetlerinde yer alanların da cezalandırılacağının altını net bir şekilde çizmek istiyoruz. Bu ağır suçları işleyenlere idam cezası verilecek” dedi.

İndependent’in haberine göre; Lokodo, ülkenin cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin de desteğini alan tasarının gelecek haftalarda mecliste tekrar gündeme getirileceğini söyledi.

Brunei Sultanlığı’nda eşcinsellere ve zina yapanlara recm cezası getirildi, dünyadan tepki var

Bakan, tasarının geçmesi için gereken sayıyı, mevcut vekillerin üçte ikisinin desteğini alacağı konusunda iyimser. Lokodo, yasa yeniden tartışılmaya açılmadan önce hükümetin lobi faaliyetleri yürüttüğünü söyledi.

Ne olmuştu?

Uganda anayasa mahkemesi, barındırdığı idam cezası nedeniyle daha önce “Eşcinselleri Öldür” yasası olarak bilinen tasarıyı 2014 yılında teknik nedenlerle bozmuştu. Uganda, önceki yasanın Museveni tarafından imzalandığı 2014’te geniş çaplı bir uluslararası tepkiyle karşı karşıya kalmıştı.

ABD yardımları azaltmış, vize kısıtlamaları getirmiş ve askeri tatbikatları iptal etmişti. Dünya Bankası, İsveç, Norveç, Danimarka ve Hollanda da yardımları askıya almış veya başka yerlere yönlendirmişti.

‘Şantaj sevmiyoruz’

Lokodo, Uganda’nın herhangi bir olumsuz yanıta hazır olduğunu söyledi. Ahlak ve Erdem Bakanı “Böyle bir kaygımız var. Ama hazırız. Şantajı sevmiyoruz. Bunun bütçe ve yönetişim konusundaki destekçilerimizi rahatsız edeceğini bildiğimiz gibi, bize yabancı bir kültürü empoze etmek isteyenlerin önünde de başımızı eğip çekilemeyiz” diye konuştu.

Britanya sömürge yasası uyarınca Uganda’da eşcinsel ilişki, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

http://www.yeniyasamgazetesi1.com/uganda-lgbti-bireyler-icin-idam-yasasini-gorusuyor/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme