11 Temmuz 2017 Salı

Britanya’da ilk müslüman eşcinsel evliliği: ‘İnançlıyız, geyiz ve normaliz’

Jahed Coudhury ve Sean Rogan Britanya’da evlenen ilk müslüman ve gey çift. Coudhury, ‘cinsel yönelimi üzerinden maruz bırakıldığı akran zorbalığı yüzünden intihar etmek üzere olduğu sırada sevgilisinin elinden tuttuğunu ve o günden itibaren hiç ayrılmadıklarını’ söyleyerek “Bütün dünyaya hem müslüman hem gey olunabileceğini gösteriyoruz” diyor.Jahed Choudhury, gey olduğu için hayatı boyunca kendisini toplumdan dışlanmış hissetti.

Cinsel yönelimi üzerinden akran zorbalığı, aile ve toplum baskısına maruz bırakılan Choudhury, intihar etmek istediği sırada bugünkü eşi Sean Rogan ile tanıştı.

Telegraph’ın haberine göre, Jahed ve Sean Britanya’da evlenen ilk müslüman gey çift.

“‘Geçer, hastalık’ dediler. Biz müslümanız, geyiz ve normaliz’

Choudry yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Okulda çocuklar üstüme tükürdü, çöp kutularını üzerime boşalttı, bana hakaretler ettiler. Bir süre cinsel yönelimini ‘değiştirmeye’ çalıştım. Durum daha kötüye gitti. Evimin önüne sprey boyayla ‘ibne’ yazdılar. 15 yıl boyunca her gün gittiğim cami beni almamaya başladı. Camidekiler bana fiziksel şiddet gösterdi. Müslüman olmadığımı gelemeyeceğimi söylediler.

Birçok geleneksel müslüman için eşcinsel evlilik kültürel bir tabu.

Choudry ve eşi ise düğünlerinde geleneksel dini kıyafetler giydi.

‘Çirkin ördek yavrusuydu’

Choudhury şöyle diyor:

Bangladeşli bir ailenin dört çocuğundan birim. Ben hep ‘çirkin ördek yavrusu’ydum. İnsanlara umursamadığımı göstermek için evlendim. Ailem benim hasta olduğumu düşünüyor ve tedavi olabileceğime inanıyor. Beni bunun için ‘kurs’a bile gönderdiler. Bazıları hala bu bir evre ve ‘geçer’ diyorlar. Benim durumumda olan insanlara söyleyeceğim şey: Siz normalsiniz. Bütün dünyaya hem gey hem müslüman olunabileceğini gösteriyoruz.

http://gazetekarinca.com/2017/07/britanyada-ilk-musluman-escinsel-evliligi-inancliyiz-geyiz-normaliz/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder