1 Temmuz 2017 Cumartesi

Almanya'da eşcinsel evlilik yasası parlamentodan geçti

Almanya'da eşcinsellere evlilik hakkı tanıyan yasa bugün parlamentodan geçti. Oylama, yıllardır eşcinsel evliliğe karşı çıkan Başbakan Angela Merkel'in geri adım atması sonucu gerçekleşti.
Yasayla birlikle eşcinseller evlenmenin yanı sıra evlat da edinebilecekler.
Günümüzde Almanya'da eşcinsellerin yalnızca medeni birliktelik kurma hakkı bulunuyor.
Oylama öncesi bir açıklama yapan Angela Merkel, milletvekillerini "vicdanlarını dinlemeye" davet etmişti.
Angela Merkel 2013'teki seçim kampanyasında eşcinsel evliliğe "çocuğun esenliği" açısından karşı çıktığını söylese de konunun kendisini zorladığını belirtmişti.
Merkel'in fikrini lezbiyen çift değiştirdi
Başbakan Merkel o tarihten 4 yıl sonra, 26 Haziran'da Brigitte adlı bir kadın dergisinin etkinliğinde konuşmuş ve diğer partilerin eşcinsel evliliğe destek verdiğini, bu konuda parlamentoda bir oylama yapılması gerektiğini söyleyerek Alman basınını şaşırtmıştı.
Merkel, fikirlerinin 8 çocuğa bakan lezbiyen bir çiftle tanışmasından sonra değiştiğini anlatmıştı.
Angela Merkel, oylamanın gerçekleşmesini sağlasa da parlamentoda yasaya karşı oy kullandı. Ancak yasa 393'e karşı 226 oy gibi büyük bir farkla kabul edildi.
Bugünkü oylamanın ardından, Anayasa Mahkemesi'ne bazı itiraz başvuruları yapılsa da, yeni düzenlemenin yıl sonuna doğru yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Sosyal Demokratlar, Sol Parti ve Yeşiller de eşcinsel evliliği destekledi. Merkel, 24 Eylül'deki genel seçimden önce bu yasayı çıkararak rakiplerinin elindeki önemli bir kampanya kozunu kendi lehine çevirmeyi hedefliyordu.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40454281

Eşcinsel evlilik Alman Meclisi'nden geçti

Almanya'da eşcinsel çiftlerin evlenebilmelerini öngören yasal düzenleme mecliste onaylandı. Başbakan Merkel oylamada ret oyu kullandığını açıkladı.


Yeşiller Partisi meclis kararını sevinçle karşıladı
Alman Federal Meclis’te bu sabah yapılan oylamada eşcinsel evlilikler onaylandı. Oylamada 393 milletvekili eşcinsel evlilikleri onaylarken, 226 milletvekili karşı oy kullandı. Dört milletvekili ise çekimser kaldı. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert böylece eşcinsel evlilikleri mümkün kılan önergenin kabul edildiğini açıkladı.
Merkel 'Hayır' dedi
Almanya Başbakanı Angela Merktel oylamanın ardından yaptığı açıklamada, tasarıya "hayır“ dediğini belirterek, "Benim için evlilik anayasada kadın ve erkek arasındadır. Bu nedenle de tasarıyı onaylamadım" dedi. Başbakan Merkel tasarının meclisten geçmesinin huzur ve toplumsal dayanışmanın sağlanmasına katkı sağlayacağını umut ettiğini belirtti. Almanya Başakanı Angela Merkel eşcinsel evlilik konusunda grup kararı alınması için zorlama yapmayacağını belirterek, milletvekillerinin kendilerinin karar vereceğini söylemişti.
Oylamada Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti milletvekillerinin yanı sıra önergeye çok sayıda Hristiyan Birlik Partili milletvekilinin de onay verdiği belirtildi. Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Partili milletvekillerinin sayısı 320. Oylamada ise önergeye 393 kabul oyu çıktı. Bu durumda Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden en az 73 milletvekilinin de eşcinsel evliliğe destek çıktığı belirtiliyor.
Anayasaya uygun mu? 
Almanya'daki eşcinsel çiftler şimdiye kadar birlikteliklerini kayıt altına aldırabiliyor, ama resmen evlenemiyordu. Eşcinseller arasındaki hayat ortaklığı ile kadın-erkek evlilikleri arasındaki en önemli fark eşcinsel çiftlerin evlat edinme haklarının olmamasıydı.
Ancak Hristiyan Birlik partileri ortak meclis grubunun hukuk uzmanı Hans-Peter Uhl, "herkese evlilik hakkının" anayasaya aykırı olduğunu ve bu nedenle anayasanın değiştirilmesi gerektiği görüşünde. Hristiyan Birlik partilerinin "evlilikte eşitlik" tasarısıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurması bekleniyor.

DW/AFP/HT/HS/BÖ
© Deutsche Welle Türkçe

http://www.dw.com/tr/e%C5%9Fcinsel-evlilik-alman-meclisinden-ge%C3%A7ti/a-39484124

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder