25 Haziran 2017 Pazar

İstanbul Valiliği: Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyecek

İstanbul Valiliği, 25 Haziran Pazar günü Taksim Meydanı’nda yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini duyurdu. Uluslararası Af Örgütü kararla ilgili olarak derin bir endişe duyduklarını açıkladı.

29 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen Onur Yürüyüşü

İstanbul Valiliği'nin internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00'da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı'nda 'Onur Yürüyüşü' adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir.”

Uluslararası Af Örgütü'nden endişe açıklaması
Uluslararası Af Örgütü, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün gerçekleşmesine valiliğin izin vermemesinden dolayı derin bir endişe duyduğunu açıkladı. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, “Alınan bu kararla, LGBTİ+’ların ve onları destekleyenlerin barışçıl toplanma hakkı yine yok sayılmıştır. Türkiye, Onur Yürüyüşlerini yasaklamak yerine korumalıdır” dedi.

Uluslararası Af Örgütü, 25 Haziran’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü öncesinde Türkiye yetkililerine, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) ve onları destekleyenlerin ifade ve toplanma özgürlüğü haklarına hiçbir tehdit veya şiddet korkusu olmadan erişmelerini güvence altına almaları için çağrıda bulundu.

'Yürüyoruz, Alışın, Burdayız, Gitmiyoruz!'
Yürüyüşü organize edenler valiliğin açıklaması üzerine Facebook üzerinden bir duyuru yaptı.  "Yürüyoruz, Alışın, Burdayız, Gitmiyoruz!" başlıklı açıklamada, "Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, en temel insan haklarından biri olan ifade özgürlüğünün bir parçasıdır ve gerek anayasal gerek uluslararası sözleşmelerce koruma altına alınmıştır. Bu yasak gerek AİHM içtihatları, gerek uluslararası sözleşmeler, gerek iç hukuktaki kanun ve anayasaya aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası / Istanbul LGBTI+ Pride Week adlı sayfada yer alan açıklamada, "Altını bir kez daha çizmek istiyoruz ki bizler şehrin bir yerinde değil her yerindeyiz, bir gün değil her gün sesimiz çıksın istiyoruz. Bir kez daha diyoruz ki: Alışın, Burdayız, Gitmiyoruz!" denildi.

©Deutsche Welle Türkçe

http://www.dw.com/tr/istanbul-valili%C4%9Fi-onur-y%C3%BCr%C3%BCy%C3%BC%C5%9F%C3%BCne-izin-verilmeyecek/a-39399084

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder