11 Haziran 2017 Pazar

İnguşetya lideri:Biz asla Avrupalı olmayacağız

Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti'nin lideri Yunus-Bek Yevkurov, Russia Today (RT) televizyonunda yayınlanan Protivopolojnosti (Zıtlıklar) programında verdiği özel röportajda Çeçenistan’da LGBTİ bireylere baskı uygulandığı iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Rusya’daki LGBTİ bireylerin haklarına dikkat çektikleri açıklamalarını değerlendiren Yevkurov, “LGBTİ konusu hem İnguşetya, hem de Kuzey Kafkasya’nın diğer

bölgeleri için geçerli değil. Fransa Cumhurbaşkanının üst düzeyde bu soruları bize sorması, ayrıca Moskova’ya gelen Angela Merkel’in de aynı soruyu yöneltmesi, bana konunun bir şekilde gündeme getirilmesi için yapılan senaryo gibi görünüyor” diye konuştu.

'BİZDE SADECE AVRUPA TARZI TADİLAT VAR'

İnguşetya’da LGBTİ olmadığını söyleyen Yevkurov, “Olmadığı halde bu konuyu neden konuşalım ki?” dedi. Avrupalılar ile İnguş halkı arasındaki mantalite farklılıklarına da değinen Yevkurov, “Avrupa’nın çok eskilere dayanan değerleri var.

LGBTİ bireyleri eskiden beri olduğunu düşünüyorum, bu kendi geleneklerine uygun. Ne Kafkasya’da, ne Rusya’da, ne de genel olarak Slavlarda böyle bir kavram yok. Bizim geleneklerimizde asla böyle bir şey olmadı. Mantalite olarak bizim asla Avrupalı olamayacağımızı anlamamız lazım. Avrupa’dan bizde sadece ‘Avrupa tarzı tadilat’ var” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2 Mayıs’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Çeçenistan’daki LGBTİ bireylerin haklarının korunması için etkisini kullanmasını rica ettiğini açıklamış, ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,

Putin ile görüşmesinde Rusya’daki LGBTİ bireylerin durumunu ele aldığını ifade etmişti.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/ingusetya-liderinden-tarihi-lgbti-cevabi-343893.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder