22 Ekim 2018 Pazartesi

O Ses Türkiye'de neden kimse Seda Sayan'ı seçmiyor?


O Ses Türkiye'nin yeni jürisini artık tanıyoruz. Geçen hafta 'mutlu bir aile tablosu'na benzettiğimiz, epey Molatik olduğumuz bu jüri, tempoyu iyice yükseltti. Artık Murat Boz ve Hadise bir yana, Seda Sayan ve Beyazıt Öztürk diğer yana... Bu ayrımı yapan sadece izleyiciler değil. Yarışmacılar da 'karar' aşamasında enteresan seçimlerde bulunuyor...

Tahminler genelde tutuyor

Eskiden 4 jüri üyesi de bir yarışmacıyı seçerdi. "Ah!" derdik, "Kesin Gökhan'ı seçecek, çünkü rock'çı"... Bu sistem hâlâ geçerli.

Arada şaşırtıcı sonuçlar olsa da genellikle tahminler tutuyor.

Hadise'nin yalvarışları, Murat Boz'un troll'lükleri, Beyazıt Öztürk'ün "Ben de jüri üyesiyim, kiracı değilim!" serzenişleri...

Seçilemiyor!

Ama enteresan bir nokta var: Seda Sayan'ın bir türlü seçilemeyişi! Bunu sosyal medya kullanıcıları da fark etmiş, benim de dikkatimden kaçmadı.

Yarışmacılar Seda Sayan ve diğerleri arasında kaldığında, seçimleri genellikle Seda Sayan dışındaki isimler oluyor.

Bir yarışmacı Seda Sayan'ı neden seçmez?

Belki gözden kaçırdım, belki görmek istemedim. Ama daha şöyle kanlı canlı bir "Seda Sayan'ı seçiyorum" diyene denk gelemedim. Denk geldiysem bile hatırlamıyorum! Yaşandıysa bile diğer isimlerin yanında az yaşanmıştır.

Peki bir yarışmacı Seda Sayan'ı neden seçmez?

Seda Sayan'ın müzik tarzı kendisine uzak olduğu için olabilir mi? Belki...

"Best of albümü yapacağım ama bir şarkı olacak"

Beyazıt Öztürk'ün bugüne kadar kaydettiği sadece bir şarkı olmasına rağmen -ki kendisi bunun geyiğini de "Best of albüm yapacağım ama sadece tek şarkım olacak" diyerek yaptı-  seçilebilirliği daha fazla.

2000'li yıllarda ekrandaydı

Peki ya Seda Sayan?

'Ah Geceler'den 'Yalanım Yok'lara birçok şarkısı var Seda Sayan'ın. 'Sıkı Sıkı' ve 'Nedense' de gayet güzel şarkılardı; eğri oturup doğru konuşalım lütfen.

Ama Seda Sayan müziğe o kadar uzun bir ara verdi ki, 2000'li yıllarda ekran kimliği, programcı kimliği daha fazla ön plana çıktı.

Geç ama doğru bir adım

Seda Sayan'ın bir müzik yarışması formatıyla ekranda olması geç olsa da doğru bir adım. Çünkü o her şeyden önce bir şarkıcı. Üstelik de sesiyle hafızalarımıza kazınan bir isim.

Kaçak' ve 'Çakmak Çakmak' çıktığında...

Seda Sayan, 90'larda popüler olan bir TV kanalının müzik ödüllerinde 'arabesk fantezi' kategorisindeki rakipleri Ebru Gündeş ve Sibel Can'ın epey gerisinde kaldı.

Bu geride kalma durumu yıllar içinde yaşandı. Seda Sayan bırakın hit üretmeyi, şarkı ve albüm de yapmadı. Müziğe fazla uzun ara verdi.

Ebru Gündeş 'Kaçak'ı, Sibel Can 'Çakmak Çakmak'ı patlattığında, o artık 'Sabahların Sultanı'ydı...

İşte belki de bu yüzden Seda Sayan birçok anketlerde en güvenilir ünlüler top 5'te yer alsa da, müzik konusunda ilk adres değil. Ya da güvenilir bir isim olarak bilinmesine rağmen, yarışmacıları ikna etme konusunda yeterli değil... Bilemiyorum.

Adeta karakter analizi testi!

Ama şunu da unutmamak lazım; Beyazıt Öztürk'ün de hatırlattığı gibi bu yarışmanın en kıdemli ismi. tüm sezonlarda yer alan Hadise'dir... Ve Hadise bugüne kadar sadece bir kez şampiyon oldu.

Peki siz yarışmacı olsaydınız Hadise'yi seçip -en azından istatistikleri genellersek- finali bile görememeyi mi seçerdiniz?

Yoksa Seda Sayan ve Beyazıt Öztürk gibi ilk defa jüri olan bir ismi seçerek, haliyle riske girerek ya kaybolmayı ya da şampiyon olabilme ihtimalini mi?

Seda Sayan'ı seçmeyenleri de anlamak lazım. Onlar demek ki bu riski göze alamıyorlar. Seda Sayan'ı seçmek ise "Risk budur!" demekle eşdeğer.

Bence bu seçim garantici olup olmadığınızı gösteriyor... Yemin ederim karakter analizi testi gibi!

http://www.milliyet.com.tr/o-ses-turkiye-de-neden-kimse-seda-sayan-i-secmiyor--molatik-9746/?Sayfa=8

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder