23 Nisan 2018 Pazartesi

Eşcinselelr Nijerya'da asılmaktadır!


Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi!

Afrika kıtasının en kalabalık nüfusa sahip olan ülkesinde güney ve batı kesimlerindeki nüfus yoğunluğu daha fazladır. Halk geçimini daha çok tarımcılık ile sağlamaktadır. Kakao, yer fıstığı, pamuk, soya fasulyesi gibi ürünlerin üretiminde dünya birincisi olan Nijerya'yı inceleyelim..

Nijerya bağımsızlığını 1960 yılında kazanmıştır. Ülke gerek ekonomisi ve gerekse de nüfus yoğunluğu nedeniyle Afrika’nın devi olarak bilinmektedir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 191 milyondur. Nijerya Afrika’nın en kalabalık, dünyanın ise 7. en kabalık ülkesidir. Ülkenin hava koşulları kıyı kesimlerde aşırı sıcak ve nemlidir. İç kesimlerde ise iklim iki sezona ayrılmaktadır. Yağmurlu sezon Nisan ayı ile Ekim ayı arasında sürmektedir ve sıcaklıklar oldukça düşmektedir. Kurak sezon Kasım ayından Mart ayına kadar olan süreyi kapsamaktadır ve sıcaklıklar oldukça yükselmektedir. Ülkenin %50’lik kısmı Müslüman, %40’lık bölümü Hristiyan, geri kalan %10’luk kısımsa yerel inançlara sahip insanlardan oluşmaktadır. Boko Haram olarak bilinen terör örgütü Nijerya’nın son yıllardaki en büyük derdidir. Öyle ki, ülke son yıllarda tüm kaynaklarını bu terör örgütüyle olan savaşına aktarmaktadır. 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulan Boko Haram örgütünde Latin alfabesinin ve batılı eğitimin haram olduğu düşüncesi vardır. Örgüt, ülkedeki vatandaşları katletmekte ve kadınları kaçırarak insan ticareti yapmaktadır. Boko Haram dışında ülkedeki bir başka sıkıntı ise Sarı Humma’dır. Öyle ki, ülkeyi ziyaret edecek turistlerin Sarı Humma’ya karşı korunmaları için 10 gün önce aşı vurulmaları gerekmektedir. Bu aşılar; A, B, çocuk felci, tifo, menenjit, kuduz, sıtma aşılarıdır.

Nijerya kültürü

Nijerya tehlikeli bir bölgedir. Tanıdığınız bir Nijeryalı olmadıkça keyif alabileceğiniz bir ülke değildir. Fakat genellikle Nijerya halkı sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin örf ve âdetlere dikkat etmesi gerekmektedir. Nijerya homoseksüelliğin yasal olmadığı bir ülkedir. Boko Haram'ın bulunduğu kuzey bölgelerde şeriat bulunduğu için dikkatli olunması gerekmektedir. Gey ve lezbiyen insanlar Boko Haram tarafından asılmaktadır. Ülkede birbirini tanımayan kişilerin ya da tokalaşması kabalık olarak görülmektedir. Bacaklarını uzatan kişilerin bacaklarının üzerinden atlamak ya da geçmek ise uğursuzluk olarak görülmektedir. Ayrıca ülkede dükkan sahibi durumunuzun iyi olduğunu düşünerek yüksek fiyat söyleyebilmektedir. Normal fiyatlar ise ilk sorulan fiyatın yarısı kadardır.

Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder