13 Haziran 2017 Salı

İstifaya zorlanan eşcinsel çalışanın davasına çağrı

Uluslararası Çeşitlilik Politikaları’nda cinsel yönelim ayrımcılığına karşı mücadele edeceğini duyuran tekstil firması GAP’ın Türkiye şubesinde eşcinsel çalışanın istifaya zorlamasına ilişkin davanın dördüncü duruşması, çarşamba günü 9'uncu İş Mahkemesi'nde görülecek.

Uluslararası tekstil firması GAP'ın Türkiye şubesinde geçen yıl bir çalışan eşcinsel olduğu için homofobik baskıya ve mobbinge maruz bırakılmış, istifaya zorlanmıştı. Şirkette 10 yıl boyunca çeşitli kademelerde görev yapan çalışan, cinsel yöneliminin öğrenilmesinin ardından karşılaştığı tehditler ile cinsiyetçi söylemler nedeniyle işinden ayrılmak zorunda bırakıldığını anlatmıştı.

İstanbul LGBTİ Derneği’nin girişimleri ile başlayan kampanya kapsamında birçok örgütten LGBTİ aktivisti de davayı takip ediyor.

'Her geçen gün sarsılıyoruz'
İstanbul GAP davası hakkında İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“LGBTİ’ler olarak bizler, doğduğumuz andan itibaren birey, toplum ve devlet tarafından diğer temel hak ve özgürlüklerimizden, anayasanın verdiği haklarımızdan uzak bir biçimde yaşamaya mecbur bırakılıyoruz. Geçtiğimiz süreçte, bu uygulamalara maruz kalan bir arkadaşımız için hak arama mücadelesine girmiş bulunuyoruz. Uluslararası bir tekstil firması GAP’ta, yıllarca çeşitli kademelerde çalışarak emek üreten bir eşcinsel arkadaşımız, 10 yıl boyunca yüksek çalışma performansı nedeni ile terfiler alırken, cinsel yöneliminin öğrenilmesinin ardından ‘Delikanlı ol’ gibi cinsiyetçi nefret söylemleri ile istifaya zorlanmıştır. Yaşama, eğitim, çalışma, barınma ve iletişim haklarımızı bu sisteminden geri almak için mücadeleye devam edeceğiz. Bu haklar temel insan haklarıdır ve anayasal güvence altındadır. Herkesin sahip olması gereken bu hakları talep etmek bir ayrıcalık değil, eşitlik talebidir. Bu anlamda tüm duyarlı dostlarımızı çarşamba günü saat 09.00’da Çağlayan Adliyesi’ne bu hak alma davamızı sahiplenmeye çağırıyoruz.”​

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net @simsekhuseyinn


Eşcinsel çalışana mobbing: Delikanlı ol

Eşcinsel olduğu için, çalıştığı uluslararası tekstil firmasında mobbinge maruz kalan M.G., dava açtı.

Eşcinsel olduğu için, çalıştığı uluslararası tekstil firmasında mobbinge maruz kalan M.G., dava açtı. Mahkemenin istediği Adli Tıp Kurumu raporu, geçen günlerde dosyaya konuldu. Raporda, M.G.’nin ruhsal zorluklarının, yaşadığı olay ve sonuçlarıyla bağlantılı olduğu belirtilerek, “M. G. tarafından aktarılan öykü ve tespit edilen ruhsal bulguların, ‘işyerinde yaşanan ayrımcılık’la uyumlu olduğu” ifade edildi. M.G.’nin davasına, 13 Haziran saat 09.00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam edilecek.

‘Sürgün halindeydim’

M.G., 2005’te Fiba Holding’e bağlı bir giyim mağazasında cinsel kimliğini saklayarak çalışmaya başladı, giderek yükseldi, cinsel kimliği anlaşılınca işler değişti. M.G. yaşadığı o günleri şu sözlerle anlatıyor: “2011 yılında evim Armutlu’da olmasına rağmen Marmara Forum şubesine müdür yardımcısı olarak atandım. Üstlerimden, ‘Hareketlerine dikkat et. Ceket giy’ gibi uyarılar alıyordum. Daha sonra Antalya şubesine gönderildim. Sevgilimi geride bırakarak Antalya’ya yerleştim. Ayrılığa dayanamayıp yaklaşık iki ay sonra geri döndüm. Bu kez önce İstinye Park AVM’de daha sonra ise Akmerkez’de ardından Kanyon’da çalışmaya başladım. Bir sürgün halindeydim. Mağazada dedikodular artmıştı. Katıldığım bir toplantıda üst düzey bir yönetici bana ‘delikanlı ol’ dedi. Ardından mağazamıza bir koç gönderdiler. Bu koç sürekli psikolojik şiddet uyguluyordu. Ağır işler veriyor, mağaza çalışanlarıyla dedikodumu yapıyordu. Azarlıyordu. Dayanamayıp istifa ettim."

İstanbul’dan LGBTİ’den çağrı

İstanbul LGBTİ Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Kırancı Binder ise mobbing davasına katılım çağrısı yaparak, “Bu dava bir LGBTİ mobing davasıdır. Hepimizin davasıdır. Tüm yurttaşları bu davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/758938/Escinsel_calisana_mobbing__Delikanli_ol.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder