17 Mart 2017 Cuma

Disney, ‘Güzel ve Çirkin’deki eşcinsel sahneyi kesmeyi reddetti

İçerdiği eşcinsel sahnenin “eşcinsel karakterleri olumlu tarif ettiği” gerekçesiyle ‘Güzel ve Çirkin’ filmi, Malezya’da sansürlendi.

Disney’in yeni filmi ‘Güzel ve Çirkin’ (Beauty And The Beast) yarın vizyona giriyor. Film, henüz gösterilmeden, içerdiği eşcinsel sahne gerekçesiyle tartışmalara yol açtı.

Başrollerini Emma Watson ve Dan Stevens’ın paylaştığı filmin yönetmeni Bill Condon, filmde eşcinsel karakterin bulunduğunu açıkladıktan sonra ABD’li Evangelistlerden, Rusya’da bir meclis üyesinden tepki görmüştü. Filmin ayrıca Alabama’daki bir sinemada gösterilmesi de reddedilmişti.

Film, bu defa Malezya’da sansüre uğradı. Ülkedeki sansür kurulunun, filmin içerdiği eşcinsel sahnelerin çıkarılması talebini Disney reddetti.

Sansür kurulu, eşcinsellik içeren sahneyi kestiğini duyurduktan sonra, Disney stüdyosunun engellemesiyle filmin gösterimi ertelendi.

‘Güzel ve Çirkin’ filminin yönetmeni Bill Condon, Attitude dergisine verdiği röportajda, Josh Gad’in canlandırdığı LeFou karakteri ile Luke Evans’ın canlandırdığı kötü karakter Gaston’un “eşçinsel sahnesi” olduğunu söylemişti. Bu, Disney tarihindeki ilk eşcinsel sahne olarak büyük ses getirmişti.

Öte yandan nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Malezya’da eşcinsellik yasak kabul edildiğinden, kırbaçtan 20 yıl üzeri hapse kadar cezalandırılabiliyor.

30 milyon nüfusu olan Malezya’da, filmlerde eşcinselliğe ancak eşcinsel karakterlerin eşcinselliklerinden ‘pişman olmaları’ ya da ölmeleri halinde izin veriliyor.

Şimdilik Malezyalı seyircilerin ‘Güzel ve Çirkin’ filmini izleyip izleyemeyeceği belirsizliğini koruyor.

‘Güzel ve Çirkin’ filminin eşcinsel sahnesine tepki yağdı

6 Mart 2017 Pazartesi

Başrollerini Emma Eatson ve Dan Stevens’ın paylaştığı ‘Güzel ve Çirkin’ (Beauty And The Beast) filminin yönetmeni, filmde eşcinsel karakterin bulunduğunu açıkladıktan sonra filme yönelik tepkiler ve boykot çağrıları başladı.

Emma Eatson ve Dan Stevens’ın başrollerde yer aldığı, ‘Güzel ve Çirkin’ (Beauty And The Beast) animasyonunun film uyarlaması, daha gösterime girmeden şimşekleri üzerine çekti.

Filmin yönetmeni Bill Condon’un Disney tarihinde ilk kez ‘Güzel ve Çirkin’ filminde eşcinsel sahnenin yer aldığını söylemesi üzerine filme yönelik tepkiler oluşmaya başladı.

Evangelistlerin sözcüsü Franklin Graham, ‘Güzel ve Çirkin’ filminde eşcinsel karakter olduğu açıklamasından sonra Disney’i boykot çağrısı yaptı.

Graham, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “LGBT ajandalarını çocukların kalplerine ve zihinlerine sokmaya çalışıyorlar” dedi.

Graham ayrıca, “Disney çizgi filmlerini yapma hakkına sahip, burası özgür bir ülke. Ama Hristiyanlar olarak biz de onların şirketlerini desteklememe hakkına sahibiz. Umarım Hristiyanlar her yerde Disney’e karşı çıkacaklardır” ifadesini kullandı.

Graham’ın yorumu, kısa sürede 90 binin üzerinde kişi tarafından paylaşıldı.

Öte yandan 17 Mart’ta gösterime girecek olan filmin Alabama’daki bir sinemada gösterilmesi de reddedildi.

Rusya’da da Vitaly Milonov adlı bir meclis üyesi, “sapık ilişkiler ve günahın küstah ve utanmaz propagandası” olarak tanımladığı ‘Güzel ve Çirkin’ filminin ülkedeki gösteriminin engellenmesi için hükümete çağrı yaptı.

Milonov, Kültür Bakanı Vladimir Medinsky’ye yazdığı mektupta, bakanlığın “eşcinsellik propaganda elementlerini” bulması halinde filmin Rusya’da gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, ‘Güzel ve Çirkin’ filminin yönetmeni Bill Condon, Attitude dergisine verdiği röportajda, Josh Gad’in canlandırdığı LeFou karakteri ile Luke Evans’ın canlandırdığı kötü karakter Gaston’un “eşçinsel sahnesi” olduğunu söylemişti.

Josh Gad, filmin Hollywood’da yapılan galasında, USA Today’a verdiği demeçte, eşcinsellik barındıran sahnenin senaryoda olmadığını, orijinal karakteri geliştirmenin kendisi için önemli olduğunu belirterek, yaptığının, “karaktere daha fazla boyut vererek onu insan haline getirmek” ololduğunu söyledi.

http://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/disney-guzel-ve-cirkindeki-escinsel-sahneyi-kesmeyi-reddetti,xx2bAc-6ZEGVmorgo0vpbQ/SedM92Lo80aUeWGuhxAfMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder